KAM NA VÝLET?

 

 

 

 

 

Nové možnosti poznávání kulturního dědictví nabízí cyklookruhy na česko-německém pomezí.  Cyklisté díky nim mohou od jara do podzimu objevovat nepříliš známé části Šluknovska, Lužických hor a regionu Zittauer Gebirge, které se nachází v blízkosti známějšího Českého Švýcarska. Na všech okruzích se setkají s řadou památek, zvláště pak s podstávkovými domy. Jedná se o roubené domy, typické pro oblast severních Čech a přilehlých oblastí Německa a Polska.

 

 

Trasa Českým Nizozemím
 

34,3 km
 

Šluknov – Rožany – Sohland – Schirgiswalde – Weifa – Steinigtwolmsdorf – Severní – Liščí – Šluknov

 

 

 

Doporučeným nástupním místem pro okruh Českým nizozemím je Šluknov, jehož lákadlem je celoročně přístupný Šluknovský zámek. Okruh o délce 34,3 km směřuje do obce Taubenheim, proslavené čtyřmi desítkami slunečních hodin. Část okruhu vede podél Sprévy po Sprévské cyklotrase, která míří do Berlína. Z trasy je na státní hranici možné odbočit na nejsevernější bod České republiky Nordkap. Krátká odbočka vede do Lipové, Vesnice roku 2019, v níž se nachází rekonstruovaný podstávkový dům čp. 424, s informačním střediskem, expozicí místní historie a postupně zachraňovaným barokním zámkem.

 

 

Pašerácká trasa
 

29,6 km
 

Varnsdorf – Großschönau – Hainewalde – Leutersdorf – Seifhennersdorf – Varnsdorf

 

 

 

Pašeráckou trasu o délce 29,6 km je vhodné začít ve Varnsdorfu. Pohodový okruh nabízí projížďku mezi autenticky dochovanými podstávkovými domy v obci Großschönau v Sasku. Pečlivě opravené domy na nábřeží řeky Mandavy se dají pozorovat přímo z cyklistického sedla. Turista neví, zda se zaměřit na detaily lidové architektury nebo rozkvetlé zahrádky. Okruh vede přes obec Hainewalde s barokní hrobkou a unikátní sochařskou výzdobou a barokním zámkem. V Leutersdorfu míjí hranici bývalé české enklávy. Na území do 19. století platily české zákony, a proto ho jako své útočiště využíval proslulý loupežník Jan Karásek. Více podrobností prozradí Karáskovo muzeum v Seifhennersdorfu.

 

 

Lužická trasa


 

25,3 km
 

Kurort Jonsdorf–  Krompach –  Mařenice – Petrovice – Lückendorf – Kurort Jonsdorf

 

 

 

 

 

 

Lužická trasa o délce 25,3 km vede kolem vrchu Hvozd (749 m n. m.). Okruh je určen zdatnějším cyklistům, nabízí seznámení se Žitavským pohořím a Lužickými horami. Na trasu je možné vyrazit z lázeňské obce Jonsdorf. Na české straně návštěvníka čeká obec Krompach s podstávkovými domy, o které pečují chalupáři. Dále Mařenice s rekonstruovaným kostelem a křížovou cestou. Okruh pokračuje přes Resort Malevil v Heřmanicích v Podještědí s restaurací, adrenalinovými aktivitami a Minizoo. Poté následuje stoupání do Petrovic a přejezd hranic do Lückendorfu. Z obce Oybin je možné odbočit na zříceninu středověkého hradu a kláštera Oybin, který za svůj vznik vděčí císaři Karlu IV. a stavební huti Petra Parléře. Do obce vede proslulá úzkokolejná dráha.
 

 

Královská trasa


 

32,5 km
 

Hrádek nad Nisou – Žitava – Kurort Oybin – Lückendorf – Petrovice – Hrádek nad Nisou

 

 

 

 

 

 

Za hranice České republiky míří Královská trasa o délce 32,5 km. Její název odkazuje na královské město Žitava, jemuž udělil městská práva český král Přemysl Otakar II. Na okruh je možné vyjet z Hrádku nad Nisou. Trasa dále směřuje do obce Kurort Oybin, Lückendorf, Petrovice a zpět do Hrádku nad Nisou. Informace a výstavy poskytne multifunkční centrum Brána Trojzemí. Po projetí trasy je možné se vykoupat ve vodní nádrži Kristýna nebo na německé straně v jezeře Olbersdorfer See. Nedaleká Žitava láká na prohlídku zdejších unikátů z 15. a 16. století. V kostele sv. Kříže je vystaveno Velké postní plátno (Fastentuch) a v městském muzeu Malé postní plátno. Plátna s výjevy ze Starého a Nového zákona v době půstu zakrývala oltáře.

 

 

Trasa po podstávkových domech
 

71,3 km
 

Rumburk – Krásná Lípa – Dlouhý Důl – Vlčí Hora – Brtníky – Kopec – Kyjovské údolí, Turistický most – Kyjov – Doubice – Rybniště – Jiřetín pod Jedlovou – Dolní Podluží – Herrenwalde – Großschönau – Varnsdorf – Seifhennersdorf – Rumburk
 

 

 

Nejdelší cyklistický okruh měří 71,3 km a prochází územím Šluknovska. Trasa po podstávkových domech nabízí setkání s lidovou architekturou a přírodními krásami Labských pískovců a Národního parku České Švýcarsko. Okruh je vhodný pro zdatné cyklisty. Na trasu je možné vyrazit vlakem. Vhodným nástupním místem je, např. železniční zastávka v Chřibské, Rybništi, Krásné Lípě nebo Rumburku. Množství podstávkových domů je k vidění zvláště ve vesnické památkové zóně Dlouhý Důl, v místní části Kopec a Doubice. Výjimečně zachovalé podstávky se nachází v německých obcích Herrenwalde a Großschönau. V letních měsících je možné osvěžit se na volně přístupné přehradě v Kyjově. Než se zamíří do neobydlených částí Českého Švýcarska, je možné se občerstvit.

 

 

 

Sázkou na jistotu je Bylinková čajovna Nobilis Tilia ve Vlčí Hoře a kavárna s galerií Nová Perla v Kyjově.

Poblíž trasy se nachází několik rozhleden, ta nejstarší byla vybudována na Vlčí hoře u Krásné Lípy, další na vrchu Dymník u Rumburku a Hrádku u Varnsdorfu.


Nevšední zážitek nabízí prohlídka celoročně přístupné loretánské kaple s ambitem v Rumburku. O těžbě stříbra se návštěvníci dozví víc ve štole sv. Jana Evangelisty v Jiřetíně pod Jedlovou.
 

Cyklistické putování po severních Čechách a německém příhraničí je vhodné pro celou rodinu. Na cyklookruhy je možné nastoupit kdekoli, ať už z české nebo německé strany. Do regionu je možné přijet autem nebo po železnici. Okruhy vedou po značených cyklotrasách, povrchy jsou převážně zpevněné.


Poznávání malebné krajiny je ozvláštněno opakovaným přechodem státní hranice. Díky navrženým propojkám se cyklisté snadno dostanou na území druhého státu. Kromě pohodové cykloturistiky je čeká ochutnávání specialit na obou stranách hranice.


V Rožanech je to např. stylová restaurace Starý mlýn v podstávkovém domě. Ve Varnsdorfu pak minipivovar Kocour s vlastní soukromou vlakovou zastávkou, občerstvením a ubytováním. Na náměstí v Krásné Lípě láká k návštěvě pivovar Falkenštejn.

 


 

 

Lávka přes Stožecké sedlo


Od roku 2021 slouží pěším, cyklistům a běžkařům dřevěná lávka přes frekventovanou silnici I/9 z Nového Boru do Rumburku. Nachází se na pomezí Ústeckého a Libereckého kraje. Návštěvníci díky ní získali bezpečné propojení turistických tras mezi Lužickými horami a Českým Švýcarskem.
 


 

 

 

 

 

 


ROZCESTNÍK

Prosím, níže si pomocí dlaždic vyberte to, co vás zajímá.

Copyright © 2023 ZSD. All rights reserved.